Targ Smaku

Informujemy, że z dniem 21.03.2018 ustateczniamy serwis targsmaku.pl.
Ustatecznienie serwisu oznacza brak możliwości logowania do serwisu oraz dodawania nowych przepisów. Jeżeli chcesz usunąć swój przepis z targsmaku.pl, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta kontakt@targsmaku.pl

Targ Smaku – targ kulinarnych inspiracji

Targ Smaku to serwis kulinarny, w którym z łatwością, dzięki rozbudowanemu katalogowi i filtrom wyszukiwania, znajdziesz interesujące Cię przepisy. Możesz dodawać je do ulubionych, jednocześnie tworząc własną książkę kucharską.

Targ Smaku to bardzo wartościowe miejsce dla blogerów. To właśnie tutaj mogą pokazać swoje przepisy kulinarne, tworzyć akcje kulinarne i tym samym wypromować się i uczynić swoje blogowanie jeszcze bardziej ekscytującym! Targ Smaku to serwis Onetu, a to oznacza, że przepisy i akcje kulinarne mogą być promowane również na stronie głównej Onet.pl!

Jak wyszukać przepis w Targu Smaku?

Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę odpowiednią frazę przepisu, który Cię interesuje, np. „ciasto czekoladowe”, „sałatka z awokado”, „schab ze śliwką” albo tylko składniki: „papryka, cukinia, bakłażan”. Możesz sortować przepisy według najnowszych, najpopularniejszych lub polecanych przez redakcję. Warto wejść bezpośrednio w kategorię, np. sałatki, a potem podkategorie, w przypadku sałatek: Surówki, Mięsne, Jarskie. Możesz zastosować również filtry (po prawej stronie) – w ten sposób łatwo wyodrębnisz tylko przepisy wegetariańskie, tylko wegańskie lub tylko z mięsem.

Ulubione przepisy - Twoja własna książka kucharska

Twórz własną, internetową książkę kucharską. Jeżeli spodobają Ci się jakieś przepisy, klikaj w rękawice, które znajdziesz na stronie głównej serwisu Targ Smaku, na poszczególnych stronach w katalogu czy np. na detalu przepisu.

Wszystkie swoje ulubione przepisy znajdziesz po zalogowaniu w zakładce "Ulubione przepisy" -> http://targsmaku.pl/konto/ulubione/przepisy lub po prostu klikając w rękawicę w prawym górnym rogu serwisu.

Możesz tworzyć książkę kucharską także BEZ ZALOGOWANIA! Wszystkie ulubione przepisy znajdziesz po kliknięciu w prawym górnym rogu w rękawicę. W ten sposób możesz dodać 15 przepisów. Jeśli chcesz więcej - po prostu załóż konto, to tylko kilkanaście sekund :)

Jak dodać bloga do Targu Smaku?

Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli posiadasz konto w Onecie). Po zalogowaniu wejdź w swój profil i kliknij „Dodaj bloga”. Wpisz nazwę bloga, podaj link (zacznij od http://) i zaakceptuj regulamin serwisu.

Następnie w swoim profilu kliknij w „Blogi do weryfikacji”. Teraz musisz zamieścić na swoim blogu baner Targu Smaku – w ten sposób zweryfikujemy, że jesteś autorem dodanego bloga. Dzięki banerowi także dasz znać swoim czytelnikom, że Twoje przepisy będą mogli znaleźć również w Targu Smaku. 

Wybierz rozmiar i styl banera, a wygenerowany kod wklej na blogu. Gdzie?

Jeżeli masz bloga w Blog.pl - umieść go w widgecie Tekst, tj. wejdź w Kokpicie w Wygląd, a następnie w Widgets (Widgety). Wybierz widget Tekst i przeciągnij go do prawej kolumny. Nie musisz nadawać widgetowi tytułu, ale oczywiście możesz to zrobić, wpisując np. „Zajrzyj na Targ Smaku”.

Jeżeli prowadzisz bloga na Blogspocie wejdź w Układ. W tym miejscu ukaże Ci się schemat bloga. Wówczas wybierz miejsce, w które chciałbyś wkleić baner i kliknij w Dodaj gadżet. Kolejny krok to wybranie z listy HTML/Javascript i wklejenie kodu banera w pole Treść. Wpisz tytuł, np. „Zajrzyj na Targ Smaku”. Kliknij w Zapisz. To wszystko!

Masz bloga na Bloxie? Wejdź w Ustawienia, potem kliknij na Boczną szpaltę i wreszcie – Pole na dodatkowy HTML. Wklej kod i zapisz. Koniec :)

Blogujesz na Bloog.pl? Wystarczy wejść w edycję bloga, wybrać z menu Ustawienia i Wygląd. Klikając w Edytuj szablon wybieramy Widgety i własny skrypt. Po kliknięciu w Edytuj pojawi się okienko, w którym należy wkleić kod. Oczywiście kończymy klikając w Zapisz.

Masz bloga hostowanego samodzielnie, opartego o system Wordpress? Jeżeli wybrałeś szablon, który obsługuje Widżety, to korzystasz z instrukcji dla Blog.pl. Jeżeli szablon nie wspiera widgetów, to po prostu zamieść kod baneru gdzieś na stronie głównej edytując szablon. Innym rozwiązaniem jest wklejenie kodu w bocznym pasku (sidebar.php.).

Gdy już umieścisz banerek na swoim blogu, kliknij w Weryfikuj w tym samym okienku, z którego kopiowałeś kod banerka. To wszystko :) Jeżeli miałeś/aś po drodze jakieś problemy lub jesteś pewien, że wszystko dobrze zrobiłeś/aś, a blog nie został zweryfikowany – napisz do nas na kontakt@targsmaku.pl koniecznie z maila, na którym masz założone konto. Dodaj w treści też adres bloga, którego dotyczy problem.

Pamiętaj, że Targ Smaku to serwis kulinarny. Nie dodawaj bloga, który nie ma takiego charakteru. Blogi o innej tematyce będą usuwane z serwisu.

Twoje przepisy w Targu Smaku

Po weryfikacji Twojego bloga w serwisie zaciągnie się kilka/kilkanaście wpisów (w zależności od tego, ile z nich znajduje się w kanale RSS). Jeżeli nie zaciągnęły się jakieś wpisy, to zapewnie nie znajdują się w kanale RSS – wtedy nie ma możliwości ich pobrania. 

Kiedy dodasz nowy wpis, zaciągnie się on także do Twojego profilu w Targu Smaku (po kilkunastu minutach od opublikowania na blogu). Wystarczy, że wejdziesz na Twoje przepisy w profilu (plusik w prawym górnym rogu). Znajdziesz tam wszystkie opublikowane wpisy i te, które oczekują na publikację. Wystarczy, że tym drugim przypiszesz kategorie, dodasz tagi i gotowe – zostaną zaprezentowane wszystkim użytkownikom serwisu Targ Smaku.

Jeżeli masz wrażenie, że publikacja Twojego przepisu trwa zbyt długo, być może jest to spowodowane niedostępnością Twojego bloga lub nieprawidłowymi ustawieniami RSS (na Blogspocie wejdź w Ustawienia -> Inne -> Kanał witryny -> Zezwalaj na kanał na blogu: Pełny. Pozostałe ustawienia: puste; na Wordpressie: Settings/Reading/For each article in a feed, show: Full text).

Masz bloga opartego na Wordpressie? Dodawaj przepisy do Targu Smaku jeszcze szybciej!

Prowadzisz bloga w Blog.pl lub innego bloga opartego na systemie Wordpress? To świetnie, bo dzięki temu możesz dodawać przepisy do Targu Smaku jeszcze szybciej.

-> W przypadku blogów z Blog.pl - zaloguj się w Targu Smaku i skopiuj klucz weryfikacyjny, który znajduje się w Twoim profilu pod linkiem: http://targsmaku.pl/konto/opcje/klucz-weryfikacyjny.

Następnie wejdź w Kokpicie w ustawienia wtyczki Targ Smaku (Ustawienia -> Targ Smaku)

Wklej klucz i zapisz zmiany.

Teraz dodając nowy wpis na swojego bloga kulinarnego, możesz od razu przypisać mu kategorie z katalogu Targu Smaku. Po publikacji przepis od razu znajdzie się w serwisie targsmaku.pl!

-> W przypadku blogów opartych na Wordpressie spoza Blog.pl

Zanim wykonasz wszystkie ruchy opisane powyżej, musisz zainstalować wtyczkę Targ Smaku. Pobierzesz ją z tego linka. Pobrany plik załaduj w miejscu aktywacji nowej wtyczki. Potem stosuj się do powyższej instrukcji odnoszącej się do blogów z Blog.pl :)

Reklama w Targu Smaku

Chcesz trafić ze swoim produktem/usługą do blogerów kulinarnych lub osób wyszukujących przepisy kulinarne? Skontaktuj się z nami przez kontakt@targsmaku.pl. Pomożemy Ci zaistnieć, np. przez sponsorowaną akcję kulinarną.

Co zrobić, jeśli zmieniłeś/aś adres bloga?

Musisz usunąć blog w swoim profilu i dodać bloga o nowym adresie. Część przepisów się zaciągnie, resztę będziesz mógł/mogła dodać samodzielnie.

Jak dodać przepis?

Po dodaniu bloga do Targu Smaku nowe przepisy będą zaciągać się po RSS-ach. Kilka "ostatnich" przepisów również powinno zostać pobranych. Jeżeli chcesz dodać do Targu Smaku "stary" przepis, to oczywiście możesz to zrobić. To proste! Kliknij w Dodaj przepis na stronie głównej Targu Smaku albo w swoim profilu. Wklej link do przepisu zaczynając od http://. Oczywiście musisz być zalogowany/a i link do przepisu musi pochodzić z Twojego bloga (dodanego do serwisu). Po wklejeniu linka i wciśnięciu ENTER – pojawi się okno, w którym dodasz tagi do swojego przepisu i przypiszesz go do odpowiedniej kategorii.

Powyższy opis dotyczy blogów z Blog.pl i Blogspota. Możesz również dodać przepis z bloga opartego na Wordpressie (innego niż z Blog.pl). Wystarczy, że pobierzesz wtyczkę Targ Smaku (znajdziesz ją tutaj). Pobrany plik załaduj w miejscu aktywacji nowego pluginu. Potem koniecznie włącz wtyczkę. I gotowe!

Akcje kulinarne

Akcja kulinarna to zbiór przepisów różnych blogerów. Każdy z użytkowników Targu Smaku może utworzyć własną akcję kulinarną, do której będą przyłączać się inni blogerzy. Ważne, by akcja miała konkretny temat, np. „Serniki na Wielkanoc”, „Wegetariańskie tarty”, „Sezonowe dania jednogarnkowe” itd. Akcje nie mogą być ogólne (np. po prostu „Obiady”). Postaraj się zawęzić temat. Dodaj atrakcyjny baner akcji, najlepiej, by znajdowała się na nim jej nazwa.

Czasem akcje będziemy organizować my albo sponsor – najczęściej będą to atrakcyjne konkursy, w których każdy użytkownik Targu Smaku będzie miał szansę na wygraną.

Jak dodać przepis do akcji? Wystarczy kliknąć w konkretną akcję i znaleźć przycisk „Dodaj przepis”. Następnie trzeba podać link do przepisu (przepis musi być dodany do Targu Smaku) lub wpisać jego tytuł. Jeżeli nie możesz dodać przepisu do akcji, to najprawdopodobniej przepis w ogóle nie znajduje się w serwisie. Dodaj go przez przycisk Dodaj przepis. Jeżeli przepis nie opublikuje się od razu w akcji, to znaczy, że organizator moderuje przepisy. Będziesz musiał/a poczekać, aż zaakceptuje Twój wpis.

Targ Smaku na urządzeniu mobilnym

Wyszukiwanie przepisów w Targu Smaku świetnie działa również na urządzeniach mobilnych. Przeglądaj smakowitości np. na telefonie i zapisuj ulubione w książce kucharskiej (sczytywanie po cookie). Na urządzeniu mobilnym nie ma opcji dodania bloga i przepisu.

Jak usunąć bloga i swoje konto?

Jeżeli chcesz usunąć bloga z Targu Smaku, to wystarczy, że wejdziesz w swój profil, a konkretnie w zakładkę "Twoje blogi" i klikniesz przy "Usuń blog".

Usunięcie Konta równoznacznie jest z usunięciem Twojego Konta w Onet Konto. Wejdź na główną stronę swojego profilu i kliknij w "Twoje dane". Następnie przejdziesz do swojego profilu w Onet Koncie, gdzie na samym dole znajdziesz przycisk Usuń konto. Kliknij, potwierdź i gotowe.

Pamiętaj, że usunięcie Konta w Onet Konto nie jest równoznacznie z usunięciem bloga z serwisu Targ Smaku.