Targ Smaku

Informujemy, że z dniem 21.03.2018 ustateczniamy serwis targsmaku.pl.
Ustatecznienie serwisu oznacza brak możliwości logowania do serwisu oraz dodawania nowych przepisów. Jeżeli chcesz usunąć swój przepis z targsmaku.pl, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta kontakt@targsmaku.pl
Ptasie mleczko – zrób je w domu!

Ptasie mleczko – zrób je w domu!

Lekki, puszysty deser? To musi być ptasie mleczko – delikatne w smaku, rozpływające się w ustach i porywające za serce. Jeśli i Ciebie ciekawi w jaki sposób je samodzielnie przygotować – sprawdź poniższe rady. Nie pożałujesz!

  • Z bloga: dudkins20.blog.pl

    SKŁADNIKI: -1,5l śmietany 30%(0,5l na 2 galaretki) -3 szt cukier waniliowy(1 cukier na dwie galaretki) -cukier puder do smaku -6 szt galaretki(według uznania) -1 galaretka pomarańczowa (na góre ...

Czym jest ptasie mleczko?

Tego produktu cukierniczego nie trzeba raczej przedstawiać – większości kojarzy się on z małymi piankami, oblanymi czekoladą. Jednak to tylko jedna z odsłon tego przysmaku. Ptasie mleczko, czy raczej pianka, może istnieć w wielu postaciach. Najczęściej w domu możemy przygotować ciasto bez pieczenia – wystarczy przyrządzić piankę, wylać ją do tortownicy i gotowe. Inną wersją są tzw. ciepłe lody, czyli duża porcja pianki, nieco luźniejszej w strukturze, oblana gorzką lub mleczną czekoladą. Niektóre śmietanowce (ciasta na bazie kremówki lub innej śmietany, najczęściej bez pieczenia) również posiadają konsystencję ptasiego mleczka, dzięki czemu zaskarbiają sobie rzesze zwolenników. Tradycyjne ptasie mleczko można wykorzystać w wielu deserach – przykładowo dekorując nim lody lub muffinki. Aby móc to jednak zrobić, trzeba się najpierw dowiedzieć, jak je samemu wyczarować. Jesteś ciekaw?

  • Z bloga: Tradycyjna Kuchnia

    Na słodko i na szybko :) Składniki:1 galaretka owocowa,1 szklanka cukru,1 szklanka wody,4 białka jaj,1 puszka mleczka skondensowanego (niesłodzonego),1 opakowanie ...

Jak zrobić ptasie mleczko? Praktyczne porady

Zrobienie tego deseru jest tak naprawdę banalnie proste. Wystarczy baza, w postaci śmietany lub mleka skondensowanego oraz...żelatyna. Oto kilka wskazówek, jak zrobić idealne ptasie mleczko:

  • Im mniej cukru, tym lepiej – jeśli decydujesz się na wykorzystanie galaretek w proszku i mleka skondensowanego, któryś z tych produktów powinien być bez cukru. Inaczej całość wyjdzie bardzo mdła. Z tego powodu lepiej zrobić inne połączenie – galaretek ze śmietaną, a mleka skondensowanego słodzonego – z żelatyną.

  • Nadaj smak mleczku! - możesz to zrobić poprzez wybór ulubionych smaków galaretek lub przy pomocy naturalnych lub sztucznych aromatów, np. wanilii.

  • Nie bój się ubijania – zanim do śmietanki lub mleka dodasz galaretkę lub żelatynę, pamiętaj, aby je dobrze ubić. Nie musi to być sztywna piana, ale im bardziej napowietrzymy bazę, tym delikatniejsze będzie nasze ptasie mleczko.