Targ Smaku

Informujemy, że z dniem 21.03.2018 ustateczniamy serwis targsmaku.pl.
Ustatecznienie serwisu oznacza brak możliwości logowania do serwisu oraz dodawania nowych przepisów. Jeżeli chcesz usunąć swój przepis z targsmaku.pl, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta kontakt@targsmaku.pl
Placek ze śliwkami

Placek ze śliwkami

Śliwki możemy wykorzystać w wielu daniach – możemy je dodać do pieczeni, zrobić z nich pyszny sos lub po prostu użyć jako składnika do ciast. Jeśli ostatnia opcja najbardziej za Tobą przemawia, sprawdź jak przygotować pyszny placek ze śliwkami, któremu nie oprze się Twoja rodzina!

  • Z bloga: Wypieki Moniki

    Ze śliwkami to mój debiut. Mimo, iż jest ich bardzo dużo, są tanie to nigdy nie próbowała z nimi niczego wyczarować. Namówiła mnie moja koleżanka, która upiekła śliwki na cieście ...

Jak przygotować śliwki do ciasta?

Jeśli uważasz, że śliwki wystarczy umyć i pozbawić pestek – jesteś w wielkim błędzie! W zależności od rodzaju ciasta, nasze przygotowania mogą być mniej lub bardziej absorbujące. W przypadku przygotowywania najprostszego placka ze śliwkami, jedyne co musimy zrobić, to posłodzić nasze owoce i odstawić na kilka minut, zanim wyłożymy je do formy. Zabieg przeciwdziała sytuacji, w której ciasto wyjdzie bardzo kwaśne, a same śliwki w trakcie pieczenia nie zmiękną. Jednak to wersja dla leniwych – co zrobić, kiedy chcemy przygotować coś bardziej wykwintnego w smaku lub korzystamy z suszonych owoców? Jeśli chodzi o wykwintne smaki – możemy nasze śliwki zamarynować w kakao, odrobinie rumu i cukru. Taka mieszanka nada owocom wyjątkowego smaku i aromatu. W przypadku owoców suszonych musimy je przede wszystkim namoczyć – w wodzie lub spirytusie. Następnie możemy je również zamarynować w ulubionych dodatkach.

  • Z bloga: kolorowo-torcikowo

    Co zrobić, gdy dostaniesz wielką reklamówkę śliwek ? Ciasto zrobić - obowiązkowo. A reszta do przetworów i do zamrażarki.Kruche ciasto ze śliwkami, w nieco innym wydaniu. Wewnątrz ciasta ...

Placek ze śliwkami – najważniejsze wskazówki

Piekąc ten placek, warto pamiętać o kilku sprawach. Oto najważniejsze z nich:

  • Odpowiednie owoce – najlepiej do placków nadają się śliwki węgierki oraz żółte. Ważne, aby były dość dojrzałe, ale nadal jędrne i soczyste. Przejrzałe śliwki lepiej przeznaczyć na powidła.

  • Równowaga smaku – śliwki są dość cierpkie, dlatego ważne jest, aby ich smak nieco zrównoważyć odpowiednio słodkim ciastem. Nie możemy jednak przesadzić. Ilość cukru lub innej substancji słodzącej musimy dostosować do gatunku oraz rodzaju owoców.

  • Do suchego patyczka? - ta zasada króluje przy wypiekach. Powinno się je tak długo trzymać w piekarniku, dopóki patyczkiem wetknięty w dowolne miejsce nie będzie suchy. Owszem, jednak w przypadku ciasta śliwkowego, warto również zadbać o to, aby owoce były miękkie i upieczone!