Targ Smaku

Informujemy, że z dniem 21.03.2018 ustateczniamy serwis targsmaku.pl.
Ustatecznienie serwisu oznacza brak możliwości logowania do serwisu oraz dodawania nowych przepisów. Jeżeli chcesz usunąć swój przepis z targsmaku.pl, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta kontakt@targsmaku.pl
Pieczona karkówka

Pieczona karkówka

Soczysta, pachnąca przyprawami, z zarumienioną skórką... Czy wyobrażasz sobie coś lepszego od pieczonej karkówki? Jeśli i Ty jesteś fanem tego mięsa, koniecznie dowiedz się jak je przygotować w taki sposób, aby wyszło idealne.

  • Z bloga: Z miłości do gotowania

    Od czasu do czasu człowiek musi zjeść coś konkretniejszego. Szczególnie mężczyzna, żeby miał siłę dbać o domowe ognisko Osobiście, jak wiecie, preferuję lżejsze dania warzywne i ...

Jaką karkówkę wybrać?

Wybór mięsa do pieczenia to jeden z najważniejszych elementów procesu jego przygotowania. Od tego bowiem zależy smak potrawy oraz jej jakość. Nieodpowiednie mięso – stare, zbyt chude lub z wieloma przerostami – będzie po prostu mdłe, twarde i nie nadające się do niczego Na co zwrócić uwagę kupując karczek? Przede wszystkim mięso powinno być świeże – delikatnie lśniące, różowo-czerwone, bez żadnych bladych miejsc. Za żadną cenę nie powinno brzydko pachnieć, „ślimaczyć się” czy być bladoróżowe. Wtedy bowiem możemy mieć pewność, że leży ono już jakiś czas na sklepowej półce. Dodatkowo mięso powinno być marmurkowate, czyli posiadać przerosty tłuszczowe. Niezbyt gęsto, ale też nie powinno być ich pozbawione. Tłuszcz nadaje smak potrawom, a w przypadku karczku – dodaje soczystości pieczystemu.

Pieczenie karkówki krok po kroku

Karkówkę, jak każde mięso przeznaczone do pieczenia, musimy najpierw zamarynować. Robimy to przy użyciu gotowej marynaty do mięsa wieprzowego lub przy pomocy mieszanki przypraw: pieprzu, czosnku, czerwonej papryki w proszku i kolendry lub jałowca. Przyprawy oczywiście można zmieniać i odpowiednio modyfikować, sprawdzając, co nam najbardziej smakuje. Mięso nacieramy dokładnie przyprawami, w razie potrzeby szpikujemy czosnkiem lub owocami jałowca i odstawiamy na całą noc, aby przesiąkło. Gdy będzie już zamarynowane, pora na pieczenie – możemy to zrobić w rękawie lub w zwykłym naczyniu żaroodpornym. Nie ma to znaczenia, którą metodę wybierzemy. W przypadku rękawa mięso będzie nieco bardziej soczyste (jakby się gotowało), natomiast z naczynia żaroodpornego ciut bardziej kruche. Niezależnie od metody, warto pamiętać o tym, by mięso piec zgodnie z zasadą: 1 kg mięsa=1 godzina pieczenia. A potem to już tylko ucztowanie!