Targ Smaku

Informujemy, że z dniem 21.03.2018 ustateczniamy serwis targsmaku.pl.
Ustatecznienie serwisu oznacza brak możliwości logowania do serwisu oraz dodawania nowych przepisów. Jeżeli chcesz usunąć swój przepis z targsmaku.pl, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta kontakt@targsmaku.pl
Roladki ze schabu

Roladki ze schabu

Jesteś fanem kotletów schabowych? W takim razie koniecznie wypróbuj inne sposoby na ich wykorzystanie! Okazuje się, że świetnie smakują nie tylko w panierce, lecz również w formie roladek. Jak je przygotować? Sprawdźmy!

  • Z bloga: sprawdzoneprzepisykulinarnee

    Zapraszam do przepisu na pyszne, soczyste roladki ze schabu. Bardzo proste i szybkie do wykonania. Ten przepis jak i inne można znaleźć w lewym bocznym pasku! Soczyste roladki ze schabu Nasze...

Jaki schab do roladek?

Schab schabowi nierówny, dlatego dobrze jest zastanowić się, jakie dokładnie mięso powinno się wykorzystywać do stworzenia roladek. Oto kilka podstawowych cech, które powinien mieć schab do tego dania:

  • Chude mięso – bez tłuszczowych przerostów czy warstwy tłuszczu. Powód jest prosty – im większe przerosty, tym bardziej dziurawa będzie nasza roladka i farsz może z niej wypłynąć.

  • Bez kości teoretycznie jest to dość jasne, jednak warto o tym pamiętać. Co prawda kość z kotleta zawsze można samemu usunąć, jednak nie zrobimy tego tak dokładnie jak robią to w sklepie.

  • Grube plastry – nie ma co w tym przypadku oszczędzać na kotletach. Im grubszy schab, tym większa roladka nam z niego wyjdzie. Ponadto grubsze mięso oznacza lepsze trzymanie formy i podduszenie się składników w środku. Same korzyści!

Jak zrobić roladki?

Przygotowanie roladek ze schabu jest naprawdę proste. Przede wszystkim nasz schab musimy rozklepać jak na tradycyjne kotlety. Następnie do jego środka musimy nałożyć farsz. Może to być praktycznie wszystko – połączenie szynki i sera, boczku i pieczarek, kiszony ogóreczek lub marynowana papryka z odrobiną sera. Farsz możemy dowolnie modyfikować, w zależności od naszego gustu. Istotne jest, aby był on dość luźny w swojej konsystencji. Raczej nie stosujmy takiego nadzienia jak do kurczaka pieczonego w całości – zwartego, zagęszczonego bułką tartą lub mąką. Ale powracając do roladek – gdy już nałożymy farsz, możemy je zwinąć w rulonik i zabezpieczyć wykałaczką. Następnie mamy dwie możliwości – tego rodzaju przysmaki możemy usmażyć na patelni lub upiec w piekarniku razem z gęstym sosem serowym lub śmietanowym. Oba warianty są pyszne i warte spróbowania. Skusisz się?