Targ Smaku

Informujemy, że z dniem 21.03.2018 ustateczniamy serwis targsmaku.pl.
Ustatecznienie serwisu oznacza brak możliwości logowania do serwisu oraz dodawania nowych przepisów. Jeżeli chcesz usunąć swój przepis z targsmaku.pl, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta kontakt@targsmaku.pl
Ciasto ze śliwkami – jakie owoce wybrać?

Ciasto ze śliwkami – jakie owoce wybrać?

Śliwki – owoce, które najlepiej komponują się z różnego rodzaju plackami i tartami. Idealnie pasują do ciast drożdżowych, uzupełniając je swoim niebanalnym smakiem. Są one łatwo dostępne i praktycznie nie istnieje osoba, która by ich nie lubiła. Jaki jednak rodzaj owoców należy wybierać do ciast i deserów?

Jaka odmiana do ciasta?

Współcześnie uprawia się prawie 2 tysiące różnych odmian śliwek, przy czym faktycznie korzysta się z blisko stu rodzajów. Bez względu na liczbę, każdy z nas, piekąc ciasto, staje przed wyborem jaki owoc wybrać. Oto kilka najczęściej spotykanych odmian, które mogą być z powodzeniem wykorzystane do wypieków:

  • Śliwka węgierka – najczęściej spotykana odmiana śliwy i najbardziej przez nas lubiana. Charakteryzuje się fioletową skórką i żółto-zielonym miąższem. Dojrzała jest bardzo słodka, przez co stała się ulubienicą dzieci. Świetnie smakuje na surowo oraz w rozmaitych wypiekach, w tym w drożdżówkach.

  • Mirabelka – drobna odmiana o żółto-pomarańczowej skórce. Owoce mają charakterystyczny, lekko cierpki smak i są bardzo smaczne. Najczęściej wykorzystuje się je do nalewek i dżemów, ale sprawdzą się także w szybkich ciastach ucieranych.

  • Renkloda – ostatni typ popularnych odmian, które stosujemy do przetworów i deserów. Renkloda wyróżnia się delikatnym smakiem i żółto-zieloną skórką. Najlepiej sprawdza się do robienia dżemów, ale można ją wykorzystać do ciast z dodatkiem alkoholu.

  • Z bloga: Ale Meksyk!

    Pyszne domowe ciasto ze śliwkami przykryte maślaną chrupiącą kruszonką - przepis naszych mam. Doskonałe ciasto na niedzielne popołudnie w rodzinnym gronie. Śliwki można oczywiście ...

Jak wybierać owoce?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj owoców wybierzemy, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim do ciasta przeznaczamy tylko owoce zdrowe, jędrne i dojrzałe. Wszelkie skazy, w postaci czarnych plamek, dziurek czy pleśniawek mogą sprawić, że popsujemy sobie smak wypieku. Po umyciu i wydrylowaniu owoców, należy starannie sprawdzić czy nie są one robaczywe. Niestety śliwki są ulubieńcami wszelkiego rodzaju szkodników, dlatego warto jest sprawdzić dokładnie każdy owoc. Jeśli wszystko gra – pora na pieczenie!