Targ Smaku

Informujemy, że z dniem 21.03.2018 ustateczniamy serwis targsmaku.pl.
Ustatecznienie serwisu oznacza brak możliwości logowania do serwisu oraz dodawania nowych przepisów. Jeżeli chcesz usunąć swój przepis z targsmaku.pl, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta kontakt@targsmaku.pl
Sałatka z ryżem – tylko z jakim?

Sałatka z ryżem – tylko z jakim?

Lubisz ryż? Jeśli tak, to z całą pewnością wiesz jak go wykorzystać do dań głównych czy deserów. Rzadko kto pamięta o tym, że te zdrowe i bardzo smaczne zboże można dodać także do sałatek. Jednak czy każda jego odmiana nada się do sałatki? Sprawdź!

  • Z bloga: Młoda mama gotuje...

    Ulubiona sałatka mojego męża. Połączenie ryżu, jaj, szynki i sera z warzywami sprawia, że sałatka ta może stanowić pożywną i sycącą przystawkę lub kolację. Przygotowałam tą ...

Na co komu ryż?

Najczęściej wykorzystujemy go jako dodatek do mięs czy sosów. Czasem robimy z niego sushi. Rzadko jednak zastanawiamy się, ile ta roślina może nam dać. W zależności od gatunku – a jest ich aż dwadzieścia pięć – jego właściwości mogą się nieco różnić. Łączy je jedno – bardzo duża ilość węglowodanów złożonych, które stanowią główne źródło energii. Ponadto ryż oferuje nam naprawdę sporo minerałów – drogocenny magnez – idealny dla osób żyjących w stresie, potas – regulujący ciśnienie krwi i zapobiegający chorobom układu krążenia oraz żelazo i cynk – wspomagające pracę całego organizmu. Jeśli do tego dołączymy spore dawki takich witamin jak E czy te z grupy B, otrzymujemy naprawdę wspaniały dodatek do dań głównych i sałatek.

Jaki rodzaj do sałatki?

Jako, że istnieje bardzo dużo odmian ryżu, warto jest zastanowić się nad tym, którą z nich najlepiej jest użyć do sałatki. Oto najpopularniejsze typy:

 

  • Parboiled – to długoziarnista odmiana, poddana działaniu pary wodnej pod ciśnieniem, zawierająca w sobie dużo błonnika i minerałów. Dość szybko się gotuje i, co najważniejsze, nie klei się.

  • Basamti – to odmiana o białych lub brązowych ziarnach o lekko orzechowym smaku.

  • Jaśminowy – to biaława, lekko słodka odmiana o delikatnym, kwiatowym zapachu.

  • Karolina – to dość popularna odmiana o długich ziarnach i bardzo delikatnym smaku. Jest wyjątkowo puszysty i w ogóle się nie skleja.

  • Dziki – odmiana, która w sumie nie jest tak do końca ryżem. To po prostu gatunek trawy rosnący w Ameryce Północnej. Jego cecha charakterystyczna to ciemne ziarna i orzechowy smak.

  • Brązowy – najbardziej naturalna odmiana, która nie podlega zbyt wielkiej obróbce mechanicznej. Bardzo zdrowy i idealny do każdego rodzaju dania.