Targ Smaku

Informujemy, że z dniem 21.03.2018 ustateczniamy serwis targsmaku.pl.
Ustatecznienie serwisu oznacza brak możliwości logowania do serwisu oraz dodawania nowych przepisów. Jeżeli chcesz usunąć swój przepis z targsmaku.pl, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta kontakt@targsmaku.pl
Dynia hokkaido – co dobrego w niej tkwi?

Dynia hokkaido – co dobrego w niej tkwi?

Wielbiciele dyni bardzo dobrze ją znają. Z wyglądu niepozorna, za to w smaku znacznie wyrazistsza od zwykłej dyni. Posiada wiele składników odżywczych a ponadto jest łatwo dostępna. Czym dokładnie jest odmiana hokkaido i jak ją wykorzystać w kuchni? Sprawdź!

Właściwości dyni hokkaido

Czy wiesz, że dynia jest jednym z najzdrowszych warzyw? Przede wszystkim pomaga w odkwaszaniu organizmu oraz wspomaga pracę śledziony, trzustki i żołądka. Jest bogata w liczne makro- i mikroelementy. Wśród witamin, które możemy w niej znaleźć, są m.in.: witamina A, C, PP (która przeciwdziała miażdżycy) oraz E (pozytywnie wpływającą na wygląd skóry i paznokci). Ponadto hokkaido jest świetnym źródłem potasu, wapni, żelaza oraz fosforu, które to minerały wspomagają najważniejsze procesy życiowe oraz poprawiają funkcjonowanie mózgu i serca. Pieczoną dynię warto stosować przy przeziębieniach – ułatwia odkrztuszanie oraz wspomaga odporność. Jeśli połączymy ją z innymi warzywami, otrzymamy prawdziwą bombę zdrowotną – idealną na okres jesienno-zimowy!

  • Z bloga: lucywniebie.blogspot.com

    Potrawy z dyni opanowały pewnie już cały blogerski kulinarny (i nie tylko) świat a u mnie jak zawsze wszystko z dużym opóźnieniem. Właściwie "duży" to za słabe słowo, ogromny, ...

Co zrobić z dyni hokkaido?

Z dyni można zrobić wiele rozmaitych dań – najczęściej jednak wykorzystujemy ją do zup kremów. Powód jest prosty – jest to najłatwiejsze a zarazem najbardziej prozdrowotne danie z tego warzywa. Jednak to nie jedyna opcja – równie często dynię hokkaido podaje się w postaci pieczonej. Ma wtedy delikatną, kremową konsystencję, dzięki czemu można ją wykorzystać jako pastę do kanapek lub dip do słonych przekąsek. Z tej dyni warto także zrobić dietetyczne chipsy – wystarczy, że pokroimy ją w cienkie plasterki i wysuszymy w piekarniku. Jeśli chodzi o dania obiadowe, tutaj hokkaido możemy wykorzystać na dwa sposoby. Z jednej strony możemy ją użyć po prostu jako dodatek do mięsa (puree z pieczonej dyni fantastycznie zastąpi ziemniaki!) lub zrobić z niej główną atrakcję. Jak? Wystarczy, że ją nafaszerujemy mięsem mielonym, ryżem i innymi warzywami, a następnie całość zapieczemy.

 

Na co się skusisz?