Targ Smaku

Informujemy, że z dniem 21.03.2018 ustateczniamy serwis targsmaku.pl.
Ustatecznienie serwisu oznacza brak możliwości logowania do serwisu oraz dodawania nowych przepisów. Jeżeli chcesz usunąć swój przepis z targsmaku.pl, prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta kontakt@targsmaku.pl
Roladki schabowe

Roladki schabowe

Szukasz pomysłu na idealny obiad dla dziecka? W takim razie sięgnij po pomysły na roladki! Te banalnie proste danie sprawi, że nawet największy niejadek, zje ze smakiem wszystko co ma na talerzu. Wystarczy odrobina wyobraźni i pyszne danie dla dziecka gotowe!

Jaki obiad dla malucha?

Dania główne dla dzieci powinny być przede wszystkim pełnowartościowe oraz lekkie. Nie ma więc co kombinować z zawiesistymi sosami czy smażonymi rzeczami na głębokim tłuszczu. Warto postawić na lekkie i szybkie w przyrządzeniu dania, które swoim wyglądem i smakiem sprawią, że dziecko się zainteresuje jedzeniem. Jeśli jesteś zwolennikiem metody BLW (Bobas Lubi Wybór), przygotowuj dania w taki sposób, aby dziecko mogło samo je wziąć do ręki i zjeść. Zapomnij o rozgotowanych na papkę warzywach czy zupach-kremach. Posiłki powinny być urozmaicone i przede wszystkim smaczne. Nie podawaj dziecku czegoś, czego sam byś nie zjadł – przykładowo nieprzyprawionej marchwi lub niesolonych ziemniaków. Oczywiście nie ma co przesadzać z przyprawami, jednak warto nadawać potrawom konkretny smak i uczyć malucha różnorodności na talerzu.

Roladki schabowe dla dzieci

Dlaczego roladki są dobrym wyborem? Bo dziecko może je wziąć do ręki i jeść w taki sposób, jaki jest dla niego wygodny. Dodatkowo w roladkach możemy przemycić dosłownie wszystko – od rozmaitych przypraw, przez sery po najbardziej znienawidzone przez malucha warzywa. Ważne, aby całość była smaczna i urozmaicona. Jak najlepiej przygotować roladki schabowe dla dziecka? Przede wszystkim zadbajmy o to, aby w ich środku znalazło się coś wartościowego lub ciekawego: ciągnący się żółty ser, kawałek pomidora koktajlowego, szparaga lub cebulki. Ponadto roladki pieczmy w piekarniku lub na elektrycznym grillu, zamiast na patelni – będą wtedy mniej tłuste, a równie aromatyczne. Aby całość nie była za sucha, możemy dodatkowo zrobić prosty sos serowy, w którym dziecko będzie mogło samo maczać kawałki mięsa. Prawda, że proste?